Yarasa Adam

İnceleme: Batman #709

Dick: I was there when the Prodigy performed. Of course I was, The Flying Graysons had been the biggest draw for the Haley Circus… and I had been the star of the show… until he came…

Tamamlanmamış bir macera hakkında erkenden konuşmanın, etraftakilerden azıcık daha farklı olduğu için heyecanlanıp, mutlu olmanın ne kadar tehlikeli olabileceğini bugün yeniden gördüm. Batman #708 yazımı okumuş olanlar David Hine‘ı, Dick Grayson’ın önceden değinilmemiş yönlerine yaklaşma cesareti gösterdiği için takdir ettiğimi hatırlayacaktır. Hine sağ olsun, 1 sayı sonra beni haksız çıkarma becerisini gösterip, “Keşke zamanında çenemi kapalı tutsaydım.” dedirten bir sürü sebep verdi bana. Keşfedilmemiş tarafını yazdığını sandığım Dick’in geçmişine nereden geldiği belli olmayan bir retcon monte edip, onu başka bir karaktere çevirdi. Hh

Batman #708’de başlayan Judgment of Gotham, Red Robin ve Gotham City Sirens dergilerine sıçradıktan sonra çıkış noktasında nihayete eriyor. Zaman doldurmak için yazılmış bir maceraya göre  düzgün sayılabilecek bir başlangıç yapan ama, crossover sayılarında “eh işte” ve “şöyle böyle”ye kayan hikaye, Azrael’in sınıfta kalan Tim ve Selina’nın ardından Dick’i test etmesi hakkında.

Test denince devreye Prodigy giriyor. Yazarın ortaya “plot device” olarak attığı, Dick’in Flying Graysons günlerinden kalma Prodigy, geçen sayıda tek panelde görünmüştü. Prodigy, Dick’in küçükken kendine rakip olarak gördüğü bir arkadaşı,  ona abi gibi davranan  biri ama en önemlisi Dick’in tehlikede olduğunu bilmesine rağmen yardım etmediği, kurtarmadığı bir çocuk. Sebep? Kıskançlık.

Öhö! (Hep bu bahar alerjileri, sormayın…) Dick Grayson Batman #1’den beri varolan, çizgiromanla haşır neşir olman herkesin bildiği bir kurgusal karakter. Çizgiroman sevmiyor musunuz? Dick’i görmek için 1940 seriallerine, 1960’lardaki TV dizisine, Batman Forever ve Batman & Robin filmlerine, Batman the Animated Series dahil aklınıza gelebilecek tüm Batman çizgi dizilerine bakmanız yeterli. Eh, kabul edersiniz Batman evreninde bu kadar çok yer kaplayan bir adamı az buçuk tanıyoruz, ne yapıp ne yapmayacağına dair bir kaç fikrimiz var. Araya kıytırık bir flashback koyup, 70 yıllık yayım hayatı boyunca benzer tek hareketi bulunmayan Dick Grayson’ı kıskançlık yüzünden birisinin öldüresiye dövülmesine göz yumacak bir çocuk olarak göstermek kötü yazarlıktır, yazdığın çizgiromanın baş karakterini tanımamaktadır, Robin’i, Nightwing’i, Batman’i boktan bir retcon‘la kirletmektir, gereksiz ve sapına kadar saçmadır.

Sayının iyi ve kötü yönlerinden bahsetmek istemiyorum, çünkü bir yanlış bütün doğruları çoktan götürdü. Gelecek ay Tony Daniel’ın zırvalarında buluşmak üzere. O en azından bu kadar ileri gitmiyordu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s