Yarasa Adam

The Dark Knight Rises Teorileri

Kötü karakterlerin belli olmasıyla birlikte The Dark Knight Rises ufak ufak şekillenmeye başladı. Christopher Nolan’ın üçüncü (ve büyük olasılıkla son) Batman filminde Bane ve Catwoman yer alacak. Peki bu ne anlama geliyor? The Dark Knight Rises ile ilgili elimizdeki verileri masaya yatırdık…


The Dark Knight’ın fırtına gibi estiği 2008’den beri sinema dünyasının cevabını sabırsızlıkla beklediği bir soru var: 3.Batman filminde neler olacak? Senaryo çok uzun süre herkesten sır gibi saklandıkça internet siteleri birbirinden gülünç dedikodularla, şaka gibi oyuncu ve karakter isimleriyle çalkalandı. Cher‘in Catwoman’ı canlandıracağına inanan olmuş mudur? Ya da Clayface’in main villain olacağına?

Nihayet Ekim ayında ilk resmi açıklama geldi. Filmin adı The Dark Knight Rises olarak duyruldu. Kötü bir isim olmasa da, üçlemenin 1. filmi Batman Begins’le çok alakasız kalması bazı bünyeleri hayranları rahatsız etti. Şahsen Shadow of The Bat gibi bir adı tercih ederdim, ama The Dark Knight Rises da beni bozmaz.


Çok geçmeden filmde Tom Hardy‘nin rol alacağı açıklandı. Christopher Nolan’ın huyunu bildiğimiz için Inception’daki oyunculardan birinin The Dark Knight Rises’da karşımıza çıkmasını hayranlar olarak bekliyorduk, asıl sürpriz olan Hardy’di. Çünkü Joseph Gordon Levitt Riddler rolüne cuk oturacak gibi duruyordu.

Çizgiroman yazarı Mark Millar ise twitter’ındaki mesajında The Dark Knight Rises’ın kötü karakterlerini bildiğini, karakterlerden birinin kendisinin favorisi olan klasik düşmanlardan olduğunu, diğerinin beklenmedik bir seçim olduğunu iddia etti. Millar’ın Altın Çağ hayranlığı dikkate alan hayranlar bahsi geçen ilk karakterin Hugo Strange olduğu sonucuna ulaştı. O andan sonra olası senaryolar aldı başını yürüdü. Ben de Hugo Strange’in Nolanverse’e uydurmaya çalışınca Legends of The Dark Knight’ın Prey macerasına rastladım. Strange’in Gotham valisini ve polis teşkilatını manipüle ettiği ve Çavuş Maxwell Cort‘u Batman’i ortadan kaldırmaya odaklanmış bir piyona dönüştürdüğü hikaye örgüsü, The Dark Knight’ta polis köpekleri tarafından kovalanırken ayrıldığımız Batman’in devamı için inanılmaz uygun görünüyordu. İki üç günde herkes aynı teoride hemfikir oldu, yeni film Prey’in bir uyarlaması olacak, Tom Hardy ise Hugo Strange olacaktı. Ben hariç, çünkü ne görünüş ne de tavır olarak Strange’e yakın olan Hardy’nin, hikayede Night Scourge takma isimli bir vigilante’ye dönüşen Maxwell Cort’a birebir uyduğunu düşünüyordum.

Bu süreç içinde çıkan Ra’s Al Ghul’un kızı Talia, Clayface ve Black Mask haberlerine ve Catwoman’ın filmde olmayacağına bir an bile inanmadım.

Derken beklenen an geldi ve WB, Tom Hardy’nin Bane’i, Anne Hathaway’in Selina Kyle’ı canlandıracağı açıklamasını yaptı. Knightfall macerasında Batman’in belini kırmasıyla tanınan Bane gerçek bir şoktu, çünkü karakter Batman & Robin filminin de yardımıyla işe yaramaz bir kas yığınına dönüşmüştü. Yarı İngiliz yarı Latin bir karakter olan Bane’in Tom Hardy için uygun olduğuna inanıyorum. Yalnız, Nolan basın açıklamasında karakteri kendi evrenine dahil etmek için yeni bir “yorum” getirdiklerini eklediğinden, Prey teorilerinin geçerliliğinin devam ettiğini düşündüğümü söylemem lazım. Çizgiromandaki Bane ile Maxwell Cort/Night Scourge kırması bir karakter bekliyorum. Vazgeçmedim, vazgeçmem!

Anne Hathaway’in Selina Kyle rolüne seçilmesi ise hayranları ikiye böldü. Bir grup çok memnunken, diğerleri “Catwoman uğruna karınızı bırakacağınız hatun olmalı, karınız değil” diyerek Hathaway’in Selina’nın gerektirdiği vahşiliği içinde barındırmadığını öne sürdü. Bilenler bilir, Catwoman en sevdiğim birkaç kurgusal karakter arasındadır, muhtemelen birincilik için Batman’le yarışabilecek kadar önemlidir yeri bende. Aynı zamanda Michelle Pfeiffer hastası olarak, Batman Returns’deki Catwoman’ın yanına kimsenin yanaşamayacağını biliyorum, bunu bir kenara koyalım. Fakat, Pfeiffer Pfan #1 olan ben bile Anne Hathaway’i eleştirenleri haksız buluyorum. Heath Ledger‘ın Joker’i canlandıracağı ortaya çıktığında “Bu adamdan Joker mi olur yeaa?” diyenleri hatırlayın. O adamların hepsi TDK’yı izledikten sonra profil resmini Ledger Joker olarak değiştirdi. Bugüne dek romantik komedilerde, lady ve prenses rollerinde izlediğimiz Anne Hathaway’in isterse içinden yırtıcı bir kedi kadın çıkabileceğine inanıyorum. Kendisini Alice in Wonderland’de sevmediğim doğru ama Rachel Getting Married‘de, Brokeback Mountain’da ve en son Love & The Other Drugs’ta çok başarılıydı. Çizgiromandaki Selina’ya oldukça benzeyen Hathaway, Natalie Portman, Rachel Weisz, Kiera Knightley ve Naomi Watts gibi aktrislere nal toplatıp Catwoman olduysa kaygılanacak bir durum yoktur bence. Minik bir problem de basın bülteninde karakterin adının “Selina Kyle” olarak geçmesi. Bazıları Hathaway’i Catwoman kostümüyle göremeyeceğimiz korkusuna kapıldı ama The Dark Knight’da da Aaron Eckhart için “Harvey Dent” yazıyordu. Rahat olun!

Şimdilik elimizdekiler bunlar. The Dark Knight Rises ile ilgili tüyolar geldikçe analizlere ve teorilere devam edeceğim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s