Yarasa Adam

Spider-Man Big Time

Radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldı, güçlendi. Ben Amcasını kaybetti, güçlendi. Goblinler ve simbiyotlarla dövüştü, güçlendi. Şeytanla anlaşma yaptı, güçlendi. Evet, Peter Parker, nam-ı diğer Spider-Man öldürmeyen güçlendirir sözünü kanıtlarcasına, editörlerin ve yazarların kendisini yok etmek için gösterdiği tüm çabalara rağmen New York semalarındaki yolculuğuna devam ediyor. “BIG TIME” ağkafanın hayranları için yepyeni bir dönemin başlangıcı.

Geride kalan 4 yıl Örümcek Adam’ın 50 yıllık yayın hayatının en çalkantılı olaylarına sahne oldu demek yanlış olmaz. Civil War macerasında gerçek kimliğini tüm dünyaya duyuran Örümcek Adam, vurulan May Hala’yı kurtarmak için çareyi Marvel evreninin “şeytan”ı diyebileceğimiz Mephisto ile anlaşma yapmakta buldu. Mephisto’nun mumbo jumbosu sayesinde herkes Peter Parker’ın Spider-Man olduğunu unuttu unutmasına da, Mephisto karşılığında uzun zamandır mutlu bir şekilde giden Mary Jane ile evliliğini tarihten sildi.Bir çok Spider-Man hayranının nefretini kazanan One More Day adlı bu maceranın bitmesiyle, ayda üç defa yayınlanmaya başlayan Amazing Spider-Man format değiştirdi ve Brand New Day adını aldı.

Mac Guggenheim, Dan Slott, Bob Gale, Zeb Wells gibi yazarların dönüşümlü olarak çalıştığı Brand New Day, kısa zamanda editör Joe Quesada’nın sahip olduğu, evliliğin Peter’ı yaşlandırdığı ve hedef kitle olan onlu yaşlardaki okuyucunun kendisiyle özdeşleşmesini zorlaştırdığı düşüncesinde haklı çıkmak için kastığı bir platforma dönüştü. Artık bekar, 20’li yaşların ortasında -ki fan forumlarında yapılan hesaplara göre Parker’ın 30’larında olması gerekiyor, öhö!- bir baltaya sap olamamış, 1.sayıdan beri Spider-Man’le iç içe geçmiş “Büyük güçler, büyük sorumluluk getirir” felsefesiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir Peter Parker vardı karşımızda. En yakın arkadaşı (saçma bir açıklamayla mezardan dönen) Harry Osborn’un fotoğraflarını gizlice çekip hayatını paparazzilikle kazanmaya çalışan, ev arkadaşının kız kardeşiyle yatıp “sarhoştum, hatırlamıyorum” savunmasını çeken, 40 yıllık hırsız Black Cat’e güvenen, asla sorumluluk almadığı gibi başına gelen bütün olayları “Parker Luck”a bağlayıp hayıflanan, Calimero kompleksinden muzdarip bir ezik. Quesada’nın kafasındaki okuyucu profili gibi yani.

Sıkıntılar Spidey’nin karakterizasyonuyla sınırlı değildi elbet. Norman Osborn ve Felicia Hardy gibi bir zamanlar Örümcek Adam’ın Peter Parker olduğunu bilen insanların aniden unutkanlık silahıyla vurulmuş gibi “Spider-Man’in kimliğini açıkladığını hatırlıyorum…Aaa,dur bir dakika! Kimdi o? Hatırlamıyorum!” diyebilmeleri ne lazy-writing ile ne de okuyucuyu aptal yerine koymakla açıklanabilir. May Parker’ın renkli cinsel hayatından (Dostum, bu bilgi fazla!), aşk üçgenlerinden, Freak, Screwball, Menace, Overdrive (süpergücü hızlı araç kullanmak. Valla.) gibi rezalet “yeni” kötülerden veya Eddie Brock’ın Anti-Venom‘a evrilmesinden bahsetmiyorum bile, sabaha çıkamayız.

Hayranlar ne yaptı? Bir kısım okuyucu değişimlere ses etmeyip, işlerin iyiye gitmesini beklerken, kimileri boykot edip Amazing Spider-Man’i satın almamaya başladı. Satışlar Quesada’nın beklediği gibi patlama yaratmasa da, ayda 3 kez politikası sayesinde oldukça iyiydi. Ama malesef kalite giderek düştü, yazar ve çizer takımının gitmek istediği yönler birbirine karıştı. En basitinden; bir yazar Carlie Cooper’ı yeni bir sevgili adayı olarak gösterip geliştirirken, diğer yazar Norah Winters’ı ön plana çıkardı. 2 yıl süren Brand New Day bittiğinde, başarılı denebilecek birkaç macerayı saymazsak, bir çok fikrin ortaya atılıp tıpkı Marvel evrenindeki herkesin Peter’ın Spider-Man olduğunu unutması gibi unutulduğu, klasik kötülerin abuk şekillere sokulduğu, çok da gerekli olmayan onlarca yeni düşmanın ve yan karakterin yaratıldığı 101 sayı süren vasat bir seri noktalanmış oldu.

Peki ya şimdi? Yazar Dan Slott, çizer Humberto Ramos ile birlikte yepyeni bir maceraya başlıyor: Big Time. Slott’un sözlerine bakılırsa, Peter’ın yeteneklerini değerlendirebileceği bir mesleği, düzenli bir ilişkisi ve karşılaşacağı ciddi tehlikeler olacak. Geri dönecek karakterler arasında Hobgoblin, Kingpin ve -yeni bir host bulmuş olarak- Venom başı çekiyor. BND’nin eli yüzü düzgün sayılarının arkasındaki Dan Slott güzel işler çıkarabilen bir yazar. Slott, Arkham Asylum: Living Hell, She Hulk ve kişisel favorim kısa ömürlü Batman Adventures’da harikalar yaratmıştı. Hiçbir şey değilse de, en azından tek yazarın elinden çıkacağı için istikrarlı olacaktır. Amazing Spider-Man 648 ile başlayacak Big Time’ı her ay mercek altına yatıracağım. Kim bilir? Belki Parker Luck tersine döner, hatta severim bile…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s