Yarasa Adam

İnceleme: Amazing Spider-Man 648

“Avengers Assemble!”
Hey, bunu neden Örümcek Adam söylüyor?

Amazing Spider-Man’in Big Time alt başlıklı macerasının ilk sayısı duvar sürüngeninin Avengers‘ı yönetmesiyle açılıyor. Dr Octopus’un dev robot ahtopotlarının şehri istila etmesi üzerine Captain America, Thor, Iron Man, Spider Woman, Hawkeye, Wolverine ve Friendly Neighborhood Spider-Man olaya müdehale edip robotları durdurmak için zamana karşı yarışıyorlar. Sayı Humberto Ramos’un dinamik çizimleri ve Dan Slott’ın yazdığı zekice diyaloglarla çok hızlı bir başlangıç yapıyor. Peter’ın liderlik yeteneklerini görmemiz bir çok açıdan keyif verici. Ayrıca, Peter’ın problemi zekası sayesinde çözmesi, Brand New Day’den sonra afallatıcı etki yaratabilir. Okurken kendinizi cimdiklemeyin, bu bir rüya değil.

Spidey’nin önderliğindeki Avengers’ın Dr. Octopus’u bozguna uğratmasının ardından, sayının tonu baştan aşağı değişiyor. Big Time’ı şekillendirecek bir çok yeni yan hikaye atılıyor ortaya. Belediye Başkanı J.Jonah Jameson, eski gazetesi Front Line’ı ziyaret ediyor ve gazeteyi Robbie Robertson’a veriyor. Adı yeniden Daily Bugle olarak değişiyor. Gazetede gözümüze sokulan bir diğer durum da eski Green Goblin’lerden (böyle deyince bir garip oldu,kötü olmayan Green Goblin diyelim) Phil Urich‘in, kendisini görmezden gelen Norah Winters’ı etkilemeye çalışması. Sapık alarmı çalıyor! Dırırırım!

Jameson’ın eşi Marla ise hiç olmadığı kadar çok sayfada görünüyor. Rolü biraz plot device’a kaysa da, içimdeki Battlestar Galactica delisi, Marla’ya Mary McDonnell’ın sesini vermekle kalmayıp karakteri ara ara görebilmeyi ümit etti.

İşsizken bir de evsiz kalan Peter’ın imdadına yetişen Marla, ona Horizon Labs‘te Max Modell’ın yanında iş imkanı sunuyor. Başta torpilli gibi duran Peter’ın işi bileğinin hakkıyla kapması ve Örümcek Adam olarak öğrendiklerini kullanması şık olmuş. Lise yıllarından beri bilim dehası olduğunu bildiğimiz ama ağ kartuşu dışında adam gibi icraatını göremediğimiz Peter’ın sonunda yeteneklerini sergileyebilecek olması güzel. Yine de Horizon Labs hikayesi ve çalışanlarla tanışma kısmı fena halde TriCorp’ta yaşananları hatırlatması hikayeden bir şeyler alıp götürmedi diyemem.

Son sayfada ise özlediğimiz bir kötü adam geri dönüyor: HOBGOBLIN!

Sonuç olarak, Brand New Day’deki problemlerin çözülüp yeni serüvenlere göz kırpması açısından merak uyandırıcı ve eğlenceli bir ilk sayı var karşımızda.

Artılar:
+Diyaloglar.
+Peter’ın sorumsuzluğunu ve arkadaşlarındaki kredisini apaçık ortaya koyan, birkaç günlüğüne kalacak yer aradığı

sayfalar. Randy, Carlie, Flash ve Mary Jane tarafından reddedilmesi.
+Avengers, Fantastic Four, Steve Rogers, Sinister Six.
+Flash ve Betty’nin tekrar bir araya gelmesi.
+Spidey’nin Black Cat’i geri çevirmesi. Tamam, artık Carlie ile çıkıyor ama Brand New Day’de olsa o fırsatı kaçırmayabilirdi.

Eksiler:
+Kevin Smith’e yakışacak tarzdaki gaz çıkarma esprisi.
+Phil Urich’in önceki maceralardakiyle alakası olmayan karakterizasyonu.
+Birlikte yaşama muhabbeti sırasında kahkahalara boğulan Peter ve Mary Jane. WTF?
+Süper sıkıcı kız arkadaş Carlie.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s