Yarasa Adam

İnceleme: Ultimate Thor #3

  Odin: What you see is Asgard as it is now, and there is no guarantee this is how it will always be. The potential of a thing remains forever undecided…by our ideals…by our actions…The future of this place is what we make it.”

Ragnarok geldi çattı, Asgard mahşer yeri, Loki’nin ihanetinden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ultimate Comics: Thor #3, özgür iradeyle kaderin, yaradılışla değişimin, bir babayla oğlun savaşının öyküsünü anlatıyor.İskandinav mitolojisinde Ragnarok kıyamet gününün adı. Tüm efsaneler gibi hakkında düzinelerce kehanet, bir çok alamet ve söylenti var. Çoğu birbirinden farklı, haliyle yoruma açık. Bazı kaynaklarda Skoll’un güneşi, Hati’nin ayı yutacağı, bazılarında Heimdall ve Loki’nin birbirini öldüreceği yazıyor. Ragnarok’un Ultimate evrenindeki tefsiri, olayların merkezine nazilerle ve buz devleriyle iş birliği yapan Loki’yi koyuyor. Geçen sayının sonunda öldürülen Heimdall’ın kanı, buz devleri tarafından askerlere içiriliyor. Bu sayede onlar da Asgard’lılarla çarpışacak kudrete sahip oluyorlar. Ve Asgard’ın duvarları yıkılıyor.

Asırlar öncesinin anlatıldığı sekansta taşları ele geçirmeye çalışan Loki’yi yakalayan Balder, kardeşinin oklarıyla vuruluyor. Bu sahne oldukça önemli, çünkü Loki Balder’ı yaraladığı için pişman görünüyor. Ancak Balder’ın kendisinin merhametsizliği hakkında söyledikleri üzerine tavrı hemen değişip, zalim Loki halini alıyor. Geleceği görebilen Balder, Loki’nin içine düştüğü patikanın nereye gittiğini bildiğini ama hep inkar etmek istediğini itiraf ediyor can çekişirken. Loki’nin getirmeye çalıştığı kaosun bir yarını olmadığını söylediğindeyse öfkeden deliye dönen Loki, Balder’ı öldürüyor. Biz de Loki’nin ilk hainliğini ve Asgard’dan sürülme sebebini öğrenmiş oluyoruz. Sahne, Hickman’ın diyalogları ve Pacheco’nun görselleri sayesinde çizgiromandan çok, savaş filmlerindeki dramatik ölüm sahnelerini çağrıştırıyor.

Günümüze döndüğümüzde, Super Soldier Program‘ın desteğini Thor’dan çektiğini öğreniyoruz. Thorlief Golmen ve Brian Braddock kararsız. Serbest bırakıldığı takdirde Thor’un ne yapacağını kestiremiyorlar. Onun doğru söylediğini bilmelerine rağmen mantıkları devreye girip kuşku yaratıyor. Thor, Golmen’a babası Odin’le yaptığı konuşmaları anlatıyor uzun uzun.

1939’da Ragnarok hüküm sürüyor. Buz Devleri Asgard’ın dört bir yanına dağılmış. Hazırlıksız yakalanan Thor ve Asgard’lı savaşçılar düşmanlarını yavaşlatmaya çalışıyor. Odin ise bizzat Loki’nin hedefi halinde. Babasına saldırırken, Loki’nin içindeki hırs ve acımasızlığı en saf haliyle görüyoruz. Balder’ı öldürmesinin karşılığında, Odin, Loki’yi ölümden kötü bir kadere mahkum ediyor. Loki’nin son sözleri ise kaos tanrısının fanatizmine yakışacak türden: “I’m sorry…For nothing… Nothing.”


Bu esnada, karmaşayı fırsat bilen bir buz yaratığı Odin’e saldırıyor. Thor, babasını yaralayan yaratığı yok etse de bazı şeyler için çok geç olduğunu fark ediyor. Dünya ağacı yanmaya başlamış, herşeyin sonu gelmek üzere. Asgard’ın ve kendisinin öldüğünü, ama sonsuza kadar Thor’un içinde yaşayacaklarını söyleyen Odin gözlerini kapatıyor. İşte bu sırada, bir adamın tanrı oluşuna şahit oluyoruz. Thor Mjölnir’i kapıp buz devlerinin üzerine koşuyor…

Bir saniye nefes almadan okunacak Ultimate Comics: Thor #3, ilk sayısından sonraki tahminlerimde beni haklı çıkarmakla kalmayıp, beklediğimden çok daha derli toplu bir hikayeye büründü. Plot aceleye getirilmemiş, hız olması gerektiği gibi, Pacheco’nun çizimleri MUH-TE-ŞEM! Son sayıyı iple çekiyorum.

The world tree burns… Surely this is the end of all things.

Puan: 9 Mjölnir / 10

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s