Yarasa Adam

İnceleme: Ultimate Thor #2

  Loki: Change upsets things. Change calls everything into question. Change is chaos.

Jonathan Hickman ve Carlos Pacheco Thor’un geçmişini aydınlatmaya devam ediyor. Ragnarok, taşlar, Mjölnir ve Loki’nin Baron Zemo bağlantısı hakkında çok şey öğrendiğimiz Ultimate Comics: Thor #2 The Fountain‘ı akıllara getiren anlatım tarzıyla karaktere yabancı okurlara da, kırk yıllık Thor çılgınlarına da yeni bir şeyler sunuyor.


Ultimate Comics Thor’un bir alt başlığı olsa büyük ihtimalle “The Fall of Loki” olurdu. 2.sayının kapağında tüm ihtişamıyla güllerin ve dikenlerin arasından yükselen Loki’nin suratındaki belli belirsiz gülümseme ve vücut diline yansıyan kibir karakterin olmazsa olmazlarından. Marvel’ın ana evreninde ortalık karıştırmaktan, tanrıları (ve insanları) birbirine düşürmekten, manipülasyondan zevk alan bir karakter olan Loki, Ultimate evreninde daha ciddi, daha acımasız ve daha farklı motivasyonları olan bir profil çiziyor. Kuşkusuz, yazar Hickman’ın 1-2 yıldır Dark Reign ve Siege maceralarında “God of Mischief” yanı şişirildikçe şişirilen Loki’nin başka özelliklerini ön plana çıkarma kararı cesur ve yerinde olmuş. Loki’nin Balder ve Thor’la beraber arenaya, Volstagg, Fandral ve Hogun’ın karşısına çıktığında diğerlerini görmezden gelip direk Thor’a saldırması kişiliği hakkında saatler sürecek bir analizin söyleyebileceğinden kat be kat fazla şey söylüyor; düzenli bir şekilde plana uygun gitmek ona göre değil, Loki kaostan besleniyor!

Tıpkı 1.sayıdaki gibi üç farklı zaman diliminde ilerleyen öykü, şimdiden gizemleri ufak ufak çözmeye başlamış. Brian Braddock ve Thorlief Golmen, Donald Blake‘in bulguları sonrası, Thor olduğunu söylen adamın deli olmayabileceği ihtimalini değerlendirmeye karar veriyor. Bilimadamları Captain America’yı, yıllar sonra bir buz kütlesinin içinde bulabildiğine göre dünyaya inmiş bir İskandinav tanrısı çok da mantıksız değil, öyle değil mi? (Yazarın Golmen/Braddock sahnesinde kullandığı Kral Arthur/Excalibur anekdotu da şık durmuş, hem context açısından, hem ana evrende Captain Britain olarak bilinen Brian Braddock’ın İngilizliğinin vurgulanması açısından.)

Asgard’ın geçmişinde ise kardeşler arasında en güçlü olanın Balder olduğunu, Thor’un babası Odin’le yaptığı konuşmada Asgard’ın sırlarının ve Mjölnir’in taşıyıcısı rolüne kadir olup olmadığını sorgulayışını ve Loki’nin annesinin gözünde “iyi evlat” olmak istediğini görüyoruz.

Sayının asıl bombası Baron Zemo’nun taşları kullanıp Buz Devleriyle Asgard’ın kapısını araladığı 1939 sekansı. Çünkü Baron maskesini çıkardığında şaşırmamamız gerekirken yine de şaşırıyoruz. Zemo Loki’nin ta kendisi. Ve bekçi Heimdall’ı okuyla öldürüp kaosun geri geldiğini söylüyor.


Önceki sayıyla kıyasladığımızda yavaş kalmasına rağmen, Ultimate Thor #2 okuyucuyu karakterlerin düşüncelerine dahil ettiği için takdiri hak ediyor. Bunda tabii ki Pacheco’nun yeteneğinin parmağı var. Adam duyguları yüzlere yansıtmada çok başarılı. İnsanların ona inanmadığını bilen Thor’un yüzündeki tek panellik çaresizliği anlatmaya kelimeler yetse…

Pacheco demişken, iki sayıdır Donald Blake’i ya arkası dönük, ya karanlıkta ya da uzaktan çizmekte kendileri, dikkatlerden kaçmadı. 616 evrenindeki Thor/Donald Blake meselesine bir gönderme mi, yoksa Hickman’ın Blake hakkında bir planı mı var kestiremiyorum.

Ultimate Comics: Thor #2, Ultimatum’dan sonra işlevini yitiren (Jeph Loeb‘i ve onu Marvel’da çalıştıranları… Öpüyorum!) Ultimate evreninin varoluş amacını herkese yeniden hatırlatan, karakterlere zarar vermeden onların hakkında keşfedilmeyenleri ortaya çıkaran harika bir çizgiroman. Yolu yarıladığımızı bilmek üzücü. Two to go!

Puan: 8 Mjölnir / 10

Reklamlar

One response

  1. Ryu Hayabusa

    Bu çalışmanın çeviri balonlaması yaptığım için özellikle dikkatimi çekti. Ancak yazı incelemeden çok direkt özet gibi yapılmış. Çünkü inceleme yapılırken mümkün olduğunca spoiler verilmez ama siz sayının can alıcı noktasını (maske olayını) direk açıklamışsınız. En azından okuyucunun merakına bıraksaydınız daha iyi olurdu. Bu şekilde yazılınca haliyle incelemeden ziyade okuduğunu özetlemek oluyor bu.

    Saygılar…

    16 Nisan 2011, 10:27 am

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s