Yarasa Adam

İnceleme: Ultimate Thor #1

 
Thor: I knew you would be there, Loki. You are always there.
Loki: You have too much faith in things that may not last.

Nors mitolojisinin şimşek tanrısı olduğunu iddia eden bir adam, onu anlamaya çalışan doktorlar, semboller, Nazi’ler, Buz Devleri, her koşulda birbirini koruyan iki kardeş… Ultimate Comics: Thor tüm bunları ve fazlasını 22 sayfalık 1.sayısına sığdırmayı başarmış mükemmel bir çizgiroman örneği.


Thor’un büyük ekrana uyarlanıyor oluşu en çok çizgiroman okuyucularına yaradı desek yanlış bir tespit olmaz. Eskiden yalnızca kendi adını taşıyan serisinde ve Avengers kitaplarında rastladığımız Thor artık raflarda her zevke kitap eden bir sürü farklı başlıkla karşımıza çıkıyor. Thor: The Mighty Avenger, Thor: For Asgard ve Ultimate Thor birbirinden başarılı işler. Yazının konusu Ultimate Thor, 4 sayılık bir mini seri olacak ama beklenen ilgiyi yakalarsa sürekli seriye dönüşmemesi için hiç bir neden yok.

Ultimate Thor 3 farklı dönemi paralel olarak anlatıyor; Thor’un European Super Soldier Program‘de tutsak olduğu ve üzerinde incelemelerin yapıldığı günümüz, Thor, Loki ve Balder’ın Asgard‘da sırt sırta savaştıkları asırlar öncesi ve Baron Zemo’nun Frost Giant’lerden yardım alarak Asgard’a giriş yolu bulduğu 1939, Nazi Almanyası. Endişelenmeyin, Hickman ve Pacheco sayesinde kafanız hiç karışmıyor, tam tersi 3 dönemi de daha yakından incelemek, hepsine ışınlanmak istiyorsunuz. Özellikle amansız düşmanlar Loki ve Thor’un kardeşliğini anlatan Asgard günleri sonradan Adam ve Cain hikayesinde dönüşeceğini bildiğimiz için fena halde iç burkuyor. Loki’nin karanlık tarafa geçişini adım adım görmek de öyle. Daha en baştan, Thor’un içindeki iyimser, umutlu ve inanmaya hazır çocukla, Loki’deki yüzünü karamsarlığa dönmüş realist çakışıyor.

Yazarı Jonathan Hickman, Ultimate Thor’la tanıştığım bir isim. Comic Book Idol yarışmasında 2. sırayı almış, 2009’da Marvel için çalışmaya başlamadan önce hep indie çizgiromanlar yazmış. Hikayeyi anlatışındaki akıcılık, kendisini şu an piyasadaki bir çok tecrübeli ismin yanına koyuyor.Hickman şaşırtıcı derecede iyi. Yazdığı Thor karakteri hem Mark Millar’ın Ultimates’inden hem de klasik Thor’dan esintiler taşıyor. Bu oluşturulması kolay bir denge değil. Hickman’ın kaleminde insanlar da tanrılar da dertleri ve zaafları olan, seven, şüphe eden, güvenen karakterler.

Çizer Carlos Pacheco, daha önce çok sayıda süperkahraman çizgiromanı çizmiş olsa da, bana göre esasen fantasy tarzında kendini buluyor. Antik kentler, arenalar, tarihi kostümler Pacheco’nun oyun alanı. İspanyol çizerin bir diğer artısı, çizgiroman sanatçılarında sıklıkla görünen, aynı karakteri çizip farklı renge boyayarak onlarca karakter yaratan meslektaşlarındaki bu hastalığın yakınından bile geçmemiş olması. Thor’un yüz hatları ve fiziği yalnızca Thor’da, Loki’ninkiler Loki’de var. Sayıdaki diğer sarışın uzun saçlı erkek Brian Braddock‘ı 1 saniyeliğine bile Thor’la karıştırmıyorsunuz.

Kusursuz bir başlangıç yapan Ultimate Thor’dan yana tek korkum, bu denli ayrıntılı, eğlenceli, ilgi çekici ve derin bir hikayenin 4 sayıya sığdırılmaya çalıştırılıp ziyan edilmesi. Elimizde tuttuğumuz ilk sayı J. Michael Straczynksi ve Oliver Coipel’in Thor run’ı seviyesinde bir epik olmayı vaat ediyor çünkü.

Do you lack faith, brother…
Or do you believe?
Puan: 9 Mjölnir /

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s