Yarasa Adam

İnceleme: Superman Earth One

 

UYARI: Bu makale Difuzyon’dan Sinan‘ın görmesini engelleyen özel bir teknolojiyle yazıldı. Üüüberman incelemesi yaptığımı fark ederse ortalığı dağıtabilir. Lütfen ses etmeyin. Şşşt!

Yazar: J.Michael Straczynksi
Çizer: Shane Davis
Sayfa Sayısı: 136

Çizgiroman piyasasının tartışmasız en büyük iki devi Dc Comics ve Marvel aralarındaki bitmek tükenmek bilmeyen rekabetle bilinir. “Bu kasaba ikimiz için çok küçük bebek!” ekseninde seyreden çekişme kimi zaman birbirlerine ait fikirleri alıp kendilerine mal etmeye kadar uzayabilir. Misal DC’te ölüleri toptan dirilten bir macera okuduktan 3 ay sonra aynı hikayenin ismi ve karakterleri değiştirilmiş halini Marvel’da görebilirsiniz. Bizim Yunanlılarla olan rakı geyiğini düşünün, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Earth One projesi de, 11 yıl önce Marvel’ın Spider-Man, X-Men ve Avengers gibi popüler karakterleri günümüz gençliğine hitap edecek şekle sokup modernize ettiği Ultimate kolunun DC’deki yansıması. Ultimate serilerinden farklı olarak fasikül yerine belirli aralıklarla hardcover ciltler şeklinde yayınlanacak olan Earth One şimdilik yalnızca Superman ve Batman’i kapsıyor. Projenin ilk kitabı Superman: Earth One o kadar büyük bir taleple karşılaştı ki, yazarı J. Michael Straczynksi, Earth One’ın devamına odaklanmak için aynı anda yazmakta olduğu Superman ve Wonder Woman dergilerini bırakmak zorunda kaldı. Sıkı durun, Superman: Earth One, aylık yayınlanan 22 sayfalık dergiler şeklinde ilerleyen çizgiroman formatının çehresini değiştirmiş olabilir. Peki bu ilgiyi hak ediyor mu? Beraber bakalım.


Twilight neslinin Superman’iGeçtiğimiz sene Superman: Earth One’ın ilk ön izleme sayfaları internete düştüğünde, kapşonunu kafasına çekmiş, öfkeli bir Clark Kent imgesi dikkat çekti. Bir çokları, herkesin tanıdığı umutlu, boy scout Clark’la uzaktan yakından ilgisi olmadığı hemen anlaşılan bu modern karakteri “Edward Cullen seven bir gençliğe hitap edecek Superman” şeklinde yorumladı. Doğrusu daha çizgiroman çıkmadan bir şeyler söylemenin yersiz olduğunu düşünüp, Straczynksi’ye (adını JMS şeklinde kısaltacağım, haberiniz olsun) güvenmeye devam etmiştim. Fakat Earth One’ı okuduktan sonra rahat rahat söyleyebilirim ki, bu Superman değil!

İlk gerçek süperkahraman olan Superman’in günümüzün Batman, Wolverine, Spawn gibi karakterleriyle büyümüş çizgiroman okuyucusu için biraz soft kaçtığı, bu nedenle karakterin popülerliğinin DC’nin beklediği düzeyde olmadığı malum. Ama JMS’in gençlere hitap edebilmek adına Superman’i meydana getiren bileşenleri tek tek çıkartıp atması aşırıya kaçmak olmuş. Oysa yazar Grounded adını verdiği mainstream Superman macerasında çelik adamın en insani yönlerini ustalıkla ortaya çıkarmıştı. Malesef o seri Earth One yüzünden yarım kaldı.

Superman = İntikamcı?

Re-imagination riskli iş. Varolan karakterleri değiştirip yeni bir evrenin parçaları haline getiriyor olsanız dahi karakterlerin özünden sapmamanız gerekir. Ultimate Spider-Man ve Star Trek 2009 bu açıdan başarılı örnekler. Bir diğer yöntem de, mitolojiyi alıp, yıkıp, yeni baştan inşa etmek. İşte eğer bunu yapıyorsanız kusursuz olmak zorundasınız. Aklıma gelen tek iyi örnek Battlestar Galactica. Sıfırdan evren yaratmanın getirdiği özgürlük JMS’in başını döndürmüş olmalı ki, Krypton‘ın yok olmasıyla ilgili eklediği yeni hikayelerle Superman’i Batman-vari bir intikamcıya dönüştürmüş. Superman her şey olabilir, ama öfkesine yenik düşen, ergen tripleri yapan bir intikamcı olamaz bence. JMS’in yeni Superman’ine uygun gördüğü yeni villain Tyrell da bana Star Trek’in Khan’ını hatırlattı. Tek farkla; Khan müthişti, Tryell ise fecaat. Hiç eskimeyen yardımcı karakterler Lois Lane ve Jimmy Olsen bile son derece renksiz, 2 boyutlu, sıkıcı şekillere bürünmüş Earth One evreninde.

Mermiden daha hızlı değişen kararlar

DC’nin ve JMS’in Earth One ile ilgili yaptığı kritik hatalar yaratım sürecini de aşmış bulunmakta. Kitap piyasaya çıkmadan önce Superman çizgiromanını ve yıllardır satışları sürünen Wonder Woman’ı “Nasıl yaparsan yap, yeter ki şu dergilerin satılmasını sağla” deyip JMS’e teslim eden DC, 3 ay sonra Superman: Earth One listelerde 1 numara olunca “Boşver hacı, sen sadece Earth One’la uğraş” diyerek yazarı iki dergiden de aldı. Öfkeden çılgına dönen okuyucuya hak vermemek elde değil. JMS Superman’i çok farklı bir yöne doğru götürmekteyken, Wonder Woman’ın orjinini, kostümünü, tüm yan karakterlerini kafasına göre değiştirip, hayranlara macera bittiğinde anlatmak istediği epik hikayenin tüm parçalarının tamamlandığında ortaya çıkacağı sözünü vermişken onları yarı yolda bırakması hiç hoş olmadı.

Bana kalırsa Superman: Earth One’ın tek elle tutulur yanı çizimleri. Shane Davis’in çizimleri mükemmel değil, ama onun karakter dizaynları ve özenli renklendirme olmasa kitabın kesinlikle okunmaz olacağı kanaatindeyim. Superman’in içler acısı halini gördükten sonra Batman: Earth One‘dan korkmaya başladım ne yalan söyleyeyim…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s