Yarasa Adam

İnceleme: Amazing Spider-Man 652

  Carlie: I was thinking… Spidey and MJ would make a cute couple. We should set ’em up.Bu gerçeği Carlie’nin de fark edebilmiş olması ne güzel! Amazing Spider-Man 652 raflarda! Yazarımız Dan Slott, fakat bu kez çizer koltuğunda Stefano Caselli oturuyor. 4 aydır ayak seslerini duyduğumuz Alistair Smythe ve J.Jonah Jameson macerası sonunda tam anlamıyla başladı. Mutlu bir Peter Parker görmeye hazır mıyız?


Önceki Amazing Spider-Man incelemelerimi okumuş olanlar bilir, One More Day ve Brand New Day dönemlerinin bir kurgusal karakter olarak Peter Parker’a (ayrıca çevresindekilere) zarar verdiği düşüncesinin savunucularındanım. 101 sayı boyunca, Peter’ı hiç bir işe yaraman, sürekli sızlanan bir loser olarak gösteren editör Joe Quesada’nın yetinmeyip, “Peter bu şekilde okuyucuya daha yakın” diyebilmesini derginin sürekli okuyucusu olarak üzerime alınmadım desem yalan olur. Neyse, Big Time ile kara bulutlar dağıtıldı. Öyle ki, Peter’ın mutlu olduğuna inanamıyoruz.

Dan Slott, Amazing Spider-Man 652’ye Alistair Smythe‘ın (ve Scoripon’ın) motivasyonlarını anlatan bir sayfayla başlamayı seçmiş. 90’lardan beri Spider-Man dünyasında adam akıllı bir storyline’da yer almamış olan Smythe’ı tanımayanlar için etkili bir yöntem. Yine de, Slott gibi bir yazarın Smyhte’ın Jameson’a duyduğu nefretin nedenlerini hikayenin içinde, hiç zamandan çalmadan verebileceğini, “Villain Message Board” zımbırtısını kullanarak kolayı tercih ettiğini düşünüyorum.

Sayı, Arkadaşlarıyla birlikte Carlie’nin Roller Derby maçına giden Peter’ın mutluluğunu gözümüze sokacak sayfalarla devam ediyor. Parker Luck’ın devreye girip herşeyi mahvetmesine alışmış okuyucu, maçın bitmesine yakın Peter’ın kafasına göktaşı düşmesini bekliyor doğal olarak, şanslıyız, olmuyor. Carlie’nin aniden sporla ilgilenmeye başlaması, Peter’ın hayatına girmiş diğer kadınların yanında silik kalan bu karakteri biraz parlatmak amaçlı olmalı. Nedendir bilinmez, bu yöntem de işe yaramıyor. Hele Mary Jane ile yan yana geldiğinde görüntüsünden, konuşmasına, tavırlarına kadar “Ben sıkıcıyım!” diye bağırmaya başlıyor Carlie. Mary Jane demişken, kendisini yeniden yardımcı rollerde görmenin sevindirici olduğu kanaatindeyim. Peter’ın hayatını yoluna koymuş olması onu da mutlu ediyor. Carlie ile enteresan bir muhabbetleri var. Birbirlerinin Peter’ın sevgilisi ve Peter’ın şu an en iyi arkadaşı olan eski sevgilisi rollerinden rahatsız değiller.

Asıl öykü, Jameson’ın oğlu astronot John’ın kontrolünde olacak bir roketin çalışmaları için Max Modell ve Peter görevlendirilmesi üzerine kurulu. Jameson’ın John’a ne kadar düşkün olduğunu bilirsiniz. Örümcek’e olan öfkesi bile Amazing Spider-Man #1‘de oğlunu gölgede bırakıp kahraman olmasından ileri geliyor adamın. Herhangi bir aksiliğe tahammülü yok. Ancak Smythe ve böcek ordusu çoktan kontrol merkezine sızmış, John içindeyken roketi ateşliyorlar.

Örümcek hislerinin uyardığı Spidey ise Max Modell’ı ekip -dahi amca şüphelenmeye mi başlıyor ne?- böcek ordusuyla karşı karşıya geliyor. Örümcek, Jameson ve Glory Grant’i böceklerin saldırısından kurtarmaya çalışsa da, J.Jonah’ın verdiği emirle John’ın peşinden roketin üzerine atlıyor. Ama o da ne? Karşısında Scorpion var!

Yeni maceraya hareketli bir başlangıç yapan sayının gerçek kahramanı çizer Stefano Caselli bence. Secret Warriors’ta müthiş olan, Civil War: Young Avengers/Runaways’te hayran bırakan Caselli’nin stili oldukça detaylı. İfadelerdeki hakimiyeti Todd Mcfarlane’ın abartısız bir versiyonu olduğu izlenimi uyandırıyor. Çizdiği Peter Parker’ı ise ben Jake Gyllenhaal‘a benzettim, sizi bilmem.

Back-up hikayemiz, iki sayı önce bahsi geçen Spider-Man’e şehrin anahtarının teslim edildiği tören hakkında. Fred Van Lente’nin yazıp, Reilly Brown’ın çizdiği kısa macera gereksiz olmuş. Gerçekleşen tek kayda değer olay Looter‘ın anahtarı ele geçirmesi.

Artılar:

+Sızlanmayan bir Peter Parker! WOO-HOO!
+Stefano Caselli.
+Betty/Flash ve Glory Grant’i yeniden görmek.
+Carlie’nin Spider-Man ve Mary Jane’in birbirine yakışacağı yorumu. Akabinde Peter’ın kapıya toslaması. Çok güldüm.

Eksiler:

+Lee/Ditko dönemlerine saygı duruşu falan tamam da, Spider-Man’in Jameson ve John’ı kurtarma olayı sıkmaya başladı. İnsan kaç defa kurtarılabilir ki? İkisi de “damsel in distress” olmak üzere.
+Yer doldurmak için yazılmış gibi duran back-up.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s