Yarasa Adam

İnceleme: Amazing Spider-Man 649

 Hobgoblin geri döndü!

Dan Slott ve Humberto Ramos’un 2. Big Time sayısı Amazing Spider-Man 649, 20 yıldır Green Goblin’lerin (ve türevlerinin) yarattığı kalabalığın arasında unutulmaya yüz tutmuş Roderick Kingsley, yani Hobgoblin‘i tekrar spot ışıklarının altına koyuyor.

Hobgoblin’in haftalar boyunca estirdiği terör birkaç sayfada Reader’s Digest formatında veriliyor. Artık Kingpin için çalışan Hobby, Oscorp’taki yuvasına geldiğinde Norman Osborn’un son icatlarını karıştırırken dolapta saklanan davetsiz misafiri fark ediyor: geçen sayıda Norah Winters’tan yüz bulamayan Phil Urich, Green Goblin olduğunu ispatlamak için araç gereç aşırmaya gelmiş. Aha, Phil balkabağını yedi derken, ezik adamımız deli deli kahkahalar atıp Kingsley’nin elindeki alevli kılıçla başını gövdesinden ayırıyor. Ups! Phil’i özel kılan ne biliyor musunuz? O, kendi sözleriyle, ölmemiş olan Goblin! Aynısını Kingsley için söylemek zor…
Prologtan sonra, Goblin taraftarı çetelerin arasında, gotik hatun imajıyla onlardan biriymiş gibi davranıp haber malzemesi çıkarmaya çalışan Norah Winters’ı görüyoruz. Kızımız başını belaya sokmadan duramadığından, yine Örümcek Adam tarafından kurtarılmak zorunda kalıyor. Üstelik duvar sürüngeninin yanında yeni ortağı (eski düşmanı, aşkı, arkadaşı, düşmanı, fuckbuddy’si, ortağı…En son neydi bu kız?) Black Cat de var! Spidey Goblinseverler derneği üyeleriyle ilgilenirken, Black Cat Norah’ya röportaj veriyor. Aralarındaki ilişkinin tamamen profesyonel olduğunu ve artık zenginden çalan “iyi hırsız” olduğunu vurguluyor. İşleri bittikten sonra ikili olay yerini terk ediyorlar.

Örümcek ve Kedi’nin ortaklığının -aralarındaki uyuma rağmen- çoğu zaman kötü bir fikir olduğunu düşünenlerdenim. Özellikle geçmişte kötü şans güçlerini kaybettiği sırada (çok şükür geri aldı) Felicia ayak bağından başka bir şey değildi. Umarım bu kez farklı olur.

Black Cat’i bırakıp, Peter’ın oteldeki suit odasına götürüyor Slott bizi. Artık Peter kimsenin yanında sığıntı olmak zorunda değil. Carlie’nin beklenmedik ziyareti, ağ sıvısını ortalıkta bırakan Peter’ı paniğe sürüklüyor (Carlie Cooper’ın adli tıp uzmanı olduğunu hatırlatalım!) ve kızı sepetliyor. Bu sahne çok gerekli olmasa da Peter’ın halasıyla yaşarken ona yakalanmaktan kıl payı kurtulduğu günlere şirin bir gönderme olmuş.

Daily Bugle’da ise özgüven patlaması yaşamakta olan Phil’in iğrenç mor ceketiyle Norah’nın dikkatini yine çekemediğini görüyoruz (Hayır, ne bekliyordu ki?)

Sonrasında Jameson’ın ofisinde, Steve Rogers’ın son Dr.Octopus olayındaki kahramanlığından dolayı şehrin anahtarının Örümcek Adam’a teslim edilmesini rica ettiği kısa bir sahne var. Jameson sizce bu durumdan hoşnut mudur?

Bir diğer subplot ise bir grup bilim adamı ve Beetle’ın symbiote olmadan yaşam fonksiyonları kötüleşen eski Scorpion ve eski Venom Mac Gargan‘la ilgili uğraşlarını içeriyor. İlerleyen sayılarda ana hikaye halini alacak gibi.

Veeee…Peter Parker’ın Horizon Labs’teki ilk iş günü! Aunt May tarafından işe getirilen Peter, çalışma arkadaşları Bella ve Uatu ile tanıştıktan sonra sadece kendisinin girme hakkına sahip olduğu odasında çalışmaya başlıyor. Çalışmak derken, yapacak bir şeyler düşünmek, bulamamak, tekrar düşünmek… Yeni odasının Spider-Man eşyalarını saklamak için ideal bir yer olduğunu keşfetmesi zaman almıyor tabii.

Çok geçmeden, yeni Hobgoblin Phil Horizon Labs’i basıyor ve sonik saldırısıyla Örümceği alt etmesiyle sayı noktalanıyor. Phew!

Artılar:

+May Hala/Peter sahnesinde yapılan Amazing Spider-Man #1 göndermesi.
+Norah Winters’ın Black Cat’in kıyafetini beğenmesi hakkındaki “I must look like a total skank.” yorumu. EPIC WIN!

Eksiler:

+Goblin çetesi The Jokerz’ı ve The Mutants’ı hatırlatıyor.
+Phil’in iyiden iyiye kafayı sıyırıp başka bir kişiliğe bürünmesi. Kız meselesi yüzünden Hobgoblin mi olunur olm?
+Çok fazla subplot, çok fazla karakter.
+Mary Sue. Ah,pardon Carlie.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s