Yarasa Adam

İnceleme: Haunt Vol. 1

Yazar: Robert Kirkman, Todd Mcfarlane
Çizer: Ryan Ottley
Sayfa Düzenlemesi: Greg Capullo
Sayfa sayısı: 160
İçerdiği sayılar: Haunt #1-5

Birbirleriyle geçirdikleri zaman kilisedeki günah çıkarma seanslarıyla sınırlı, yolları çoktan anlaşmazlıklar ve bir kadın yüzünden ayrılmış kirli bir rahip ve hükümet ajanı erkek kardeşi kaderin oyunuyla koparılmaz bir bağla iç içe geçip yeni bir yaşam formu oluşturursa ne olur? Todd Mcfarlane ve Robert Kirkman‘ın eseri Haunt, süperkahraman öyküsü görünümünde olsa da, gerçekte korku ögeleriyle süslü bir suç çizgiromanı.

Image Comics‘in son bombalarından Haunt’ın yaratılış süreci hayli ilginç aslında. Haunt’ın temeli 2006 yılında, San Diego Comic Con‘daki soru cevap panelinde bir hayranın Todd Mcfarlane’a neden çizgiroman yazmayı bıraktığını sormasıyla atılıyor.Kullanmak istediği fikirler olduğunu ve Mcfarlane’dan yardım talep ettiğini belirten hayran Walking Dead ve Invincible gibi çizgiromanlarla bilinen yazar Robert Kirkman’dan başkası değil.

Çalıştıkları işler düşünüldüğünde birbirinden farklı tarzları olan Kirkman ve Mcfarlane’in nadir ortak yönlerinden biri kuşkusuz daha önce yapılmamışın peşinden gitmeleri. Todd Mcfarlane, 80’lerin sonunda ilk Venom hikayesiyle yeni bir fenomen yaratmış, kendi Spider-Man serisini çıkarıp milyonlarca kopya satmışken Marvel’ı terk edip dostlarıyla Image Comics’i kurma cesaretini göstermiş bir adam en başta. Spawn adını verdiği tamamen kendisine ait çizgiromansa karanlık, ürkütücü, şiddet dolu çizgiroman türünün 90’lardaki öncülerinden. Alışmanın zaman aldığı (bazen de mide istediği) çizim tekniği, diyaloglarda sokak dilini kullanmaktan ve vahşet içeren sahnelere yer vermekten çekinmeyişi onun en büyük silahlarından. Kirkman ise Marvel Zombies’te işin eğlencelik kısmının tadını çıkardıktan sonra Walking Dead gibi varoluşu, ölümü, insani değerleri sorgulayan gerçek bir çizgiroman efsanesi yaratmış durumda. Kıyaslama yapmak ne kadar doğru bilmem ama, kişisel fikrim, Kirkman’ın kat katiyi bir yazar olduğu yönünde. Tabii ki bu Mcfarlane’ın yazdığı çizgiromanlarda her zaman merak uyandıran kendine has bir tılsımı olmadığı anlamına gelmesin.

Haunt da Mcfarlane ve Kirkman gibi pek fazla ortak noktası bulunmayan iki insanın hayatlarının kesişmesiyle ilgili. Rahip Daniel Kilgore içki içen, ağzından sigarayı düşürmeyen, düzenli olarak fahişeleri ziyaret eden, hayatta tek arkadaşı bile olmayan biri. Kardeşi Kurt ise görevi nedeniyle insanları öldürmek zorunda olan bir ajan. Kardeşlerin anlaşabildikleri yegane konu anlaşamadıkları. İlk 5 sayının toplandığı 1.ciltten öğrendiğimiz kadarıyla Kurt’un karısı Amanda, Daniel’ın eski kız arkadaşı. Çatışmanın çıkış noktası Amanda demek mümkün yani.

Kurt ve Daniel’ın hayatları 1.sayıda Kurt’ün öldürülmesiyle tamamen değişiyor çünkü Daniel, Kurt’un hayaletinin ziyaretleri nedeniyle aklını kaçırdığını düşünmeye başlıyor. Bundan sonrası daha da iyi. Amanda’yı korumak amacıyla yaşanan olaylar zinciri Kurt’un Daniel’la bütünleşip Haunt’ı oluşturmasıyla son buluyor.

Karakterin tasarımına bakacak olursak Haunt’da Kirkman’dan çok Mcfarlane’in etkisi hissediliyor. Haunt’ın görünümü biraz Spider-Man’i biraz da Spawn’ı hatırlatmıyor dersek kendimizi kandırmış oluruz. Sıkı bir Mcfarlane hastası olan Sinan‘la da hangi kısımların Kirkman’ın, hangilerinin Mcfarlane’in ürünü olabileceğini tartıştık ve ortak görüşümüz Haunt karakterterinin burham burham Mcfarlane koktuğu yönünde. Bir ara Post-Mortem‘e sormak istiyoruz.

Haunt’ın olumsuz yanlarından bahsetmek gerekirse en büyük sorunu çizgiromanın kendini fazla ciddiye alıyor oluşu. Bir süre sonra Karakterlerin suratsız ve acımasız görünmek için özel çaba harcadığını düşünmeye başlıyorsunuz, hatta cildin son paneline kadar gülümseyen tek insan yok. Spawn da sapına kadar karanlık ve sertti ama okurken eğlencelik bir şey olduğunu unutturmuyordu hiç bir zaman. Haunt’da ciddiyet parodiye dönüşme sınırına dayanmış. Hikayenin devamında düzeleceğini umuyorum.

Yazarlardan bahsederken çizer Ryan Ottley‘in harika bir iş çıkardığını unutmadım tabii. Haunt yapım aşamasındayken bir çizer bulma sıkıntısı yaşanmış. Ottley göreve uygun ancak 6.sayıdan sonra koltuğu Spawn’da efsaneleşmiş Greg Capullo’ya bırakıyor. Capullo’nun sayılarını okumak için sabırsızlanıyorum!

Laf arasında, Zombiler ve cehennem hikayeleriyle ün yapmış ekipten aile dostu bir çizgiroman beklemiyoruz, değil mi? Kan, vahşet, kopan kollar bacaklar Haunt’da önemli yer kaplıyor. Pretty, pretty pictures!Haunt ilk 5 sayının toplandığı 1.cildiyle gelecek vaat eden bir çizgiroman. Özellikle Spawn severlerin bu yeni seriyi okurken zevkten dört köşe olacağına eminim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s